Jdi na obsah Jdi na menu
 


LITERATURA

Pokud jsem vám trochu vnesl brouka do hlavy a vzbudil ve vás alespoň minimální zájem o tuto problematiku, tak doporučuji tyto knihy:

Kvantová teorie nikoho nezabije od Marcuse Chowna (2009). Tato kniha byla vůbec první, kterou jsem si koupil, když jsem se o toto téma začal zajímat. Je rozdělena do dvou částí: první se zabývá kvantovou teorií a druhá teorií relativity.

Fyzika nemožného (2008). V této knize se Michio Kaku věnuje technologiím a jevům, které jsou zatím možné jen ve sci-fi filmech, jako například neviditelnost, teleportace, telepatie, cestování časem, paralelní vesmíry nebo třeba sestrojení perpetuum mobile, a popisuje, jak by je pomocí fyzikálních zákonů bylo možné v budoucnosti uskutečnit.

Eisnteinův vesmír (2004). Další kniha od Michia Kakua, která vám přiblíží život i práci nejslavnějšího fyzika všech dob.

Bang! Velký třesk a historie vesmíru (Brian May, Patrick Moore, Chris Lintott, 2006). Zní to překvapivě, ale tato bohatě ilustrovaná kniha se zabývá velkým třeskem a historií vesmíru.

Nejkratší dějiny života vesmíru (Harald Lesch, Harald Zaun, 2011).  Až na  trochu více textu a žádné obrázky, je to v podstatě stejné téma jako předchozí kniha, tedy chronologický popis vývoje vesmíru od velkého třesku až po zrození života na Zemi.

220 záludných otázek z astronomie od Zdeňka Mikuláška a Zdeňka Pokorného (1996). Tak toto zřejmě nepotřebuje žádný bližší komentář, snad jen, že kromě otázek jsou tam i odpovědi

Stručná historie času od Stephena Hawkinga (1988). V této knize se dozvíte, jak se postupem času měnily názory lidí na vznik vesmíru, a od teorie relativity a kvantové mechaniky se přes černé díry a superstruny dostanete až k úplnému sjednocení fyziky.

Vesmír v kostce (2001). Tato kniha je v podstatě pokračování Hawkingovi Stručné historie času. Autor v ní popisuje poznatky, ke kterým věda dospěla během doby od vydání původní knížky, je v ní mnohem více obrázků a půjčili mi ji moji zapomětliví známí, čímž udělali velkou chybu.

Velký třesk (Simon Singh, 2007). Jedna z nejlepších populárně-naučných publikací, jaké jsem kdy četl (ještě aby ne - vždyť má přes 400 stran!). Obsahuje vše, co by takováhle kniha měla mít: názorné ilustrace, jednoduché příklady, chronologické řazení kapitol, sem tam i nějaký vtípek či zajímavost, a hlavně poutavý a srozumitelný text. Pokud se zajímáte o astrofyziku, pak koupí této knihy rozhodně neprohloupíte.

Před velkým třeskem od Briana Clegga (2009). O něco stručnější verze výkladu Velkého třesku. Ačkoli v ní nejsou vůbec žádné obrázky, i tak se jedná o zajímavou, více než třísetstránkovou publikaci.

Vesmírný detektiv (2010). Tuto stostránkovou publikaci od Mani Bhaumika jsem koupil ve výprodeji v Tescu. Teprve doma jsem se dozvěděl, že je určena spíše pro mladší čtenáře. No nic, nevadí, za pár kaček, neberte to...

Kosmologie od Petera Colesa. Tato malá knížečka vyšla původně v roce 2001, ale českého překladu se dočkala až o šest let později, a obsahově se velice podobá Hawkingově Stručné historii času. Za tři pětky výborný kauf

Většinu informací jsem však sháněl úplně někde jinde - myslím, že bude stačit jedno slovo: Google.